מגדל GAN-HAIR

מגדל גן העיר

שדרות בן גוריון, תל אביב

איכלוס: 1988

אדריכלים: אלחנני כנען

במשך שנים רבות זוהתה החברה עם הפרוייקט המגורים היוקרתי "גן העיר" בתל אביב, לאחר שהקימה אותו מהמסד ועד הטפחות. הפרוייקט הנדל"ני היוקרתי ביותר שנבנה באותם שנים בעיר תל אביב ועד ימים אלו מושך דיירים המעוניינים במגורי יוקרה ובמיקום אידיאלי. המגדל מאופיין בסביבה ירוקה ונעימה המקיפה אותו מכלל הכיוונים, ושפיתוחה בוצע ע"י הקבוצה. המגדל כולל בריכה בגג הבניין, חדר כושר, חדרי דיירים, סאונות ועוד.

גן העיר, או בשמו הקודם "גן הדסה", הוא מתחם הנמצא בין הרחובות אבן גבירול, הדסה ושדרות בן-גוריון בתל אביב, מצפון לכיכר רבין. המתחם כולל מרכז קניות, מגדל מגורים וגן ציבורי. בעבר שכן בשטח זה גן החיות של תל אביב והייתה תוכנית להקים בו את בית החולים העירוני הדסה.

היסטוריה

בגן הציבורי הוקם בשלבים גן החיות של תל אביב שפעל עד 1980.

ב-1988, הוקם מבנה גן העיר הקיים עד היום על חלקו המזרחי של גן החיות, המשיק לרחוב אבן גבירול. יחד עם בנייתו יצר האמן גד אולמן את ציור הקיר "מגן הדסה לגן העיר" שהוצב בסניף בנק לאומי ובו תיאור גן החיות וגן הדסה הנוסטלגיים ששכנו במקום. בחלקו המערבי של המתחם, בין רחובות הדסה ושדרות בן-גוריון, הוקם גן מדורג ובו תעלות ומפלי מים המשתפלים לכיוון מערב.

מבנה

מבנה גן העיר נבנה ב-1981 בתכנון משרד האדריכלים של אריה אלחנני ונ. כנען. המבנה מורכב משני חלקים עיקרים: קניון ומגדל – שניהם מסתמכים על צורת המתומן כיסוד העיצובי שלהם. הקניון גובל ברחובות אבן גבירול במזרח ורחוב הדסה בצפון. הקניון בעל קומה מסחרית אחת מעל למפלס הרחוב ועוד קומה מתחתיו, בסך הכל בן שתי קומות מסחריות. במרכזו חצר פנימית מתומנת, פתוחה השמיימה, ובעלת מזרקה. גג הקניון משמש כרחבה חופשית לשימוש הציבור. חניון תת-קרקעי ממוקם מערבית לקניון, מתחת למגדל. מגדל מגורי היוקרה מתומן גם הוא בתוכניתו. הוא ניצב על גג הקניון ומביט מערבה לשיפולי גן העיר היורדים עד לשדרות בן-גוריון. המגדל נישא לגובה 90 מטרים, בן 26 קומות, ובקצהו העליון ממוקמת בריכה פנימית לשימוש דיירי המגדל. "מרכז עינב", המשמש כאולם כנסים קטן של העירייה וכאולם מופעים, ממוקם גם הוא על גג הקניון ובסמיכות אל בית העירייה. כאמור, על גג המרכז המסחרי משתרע גן ציבורי פתוח, הממשיך אל הגן הציבורי שממערב למבנה. מהגן שעל הגג קיימת גישה אל מרכז עינב, אל מגדל המגורים וכן יוצא ממנו מעבר המוליך דרומה באמצעות גשר אל בית עיריית תל אביב.

מגג מבנה זה, מהמרפסת הדרומית, תיעד רוני קמפלר במצלמת חובבים את רצח יצחק רבין שאירע ב-4 בנובמבר 1995. בסמוך למקום הרצח, על קירו הדרומי של מרכז הקניות נכתבו בתקופה שלאחר הרצח כתבי גרפיטי רבים המגנים את הרצח וקוראים לשלום ולהפסקת האלימות. כעבור מספר שנים החליטו לצבוע מחדש את הקיר אך הושארו כמה מטרים סמליים של גרפיטי אשר שומרו גם מאחורי זכוכית לזכר הסמל לביטוי הספונטני של העם בעקבות רצח רבין.

בקניון גן העיר היו בעבר כמה מחנויות האופנה היוקרתיות בישראל, בדומה לאלה שבכיכר המדינה.

הומלנד לא חושבת כמו אף חברה אחרת

    קידום אתרים עם לאוס מדיה